The LH450M0150BPF-3030 is a 150uF aluminum electrolytic capacitor from Yageo. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is designed for through hole mounting and has a lead pitch of 10mm. It is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. The capacitor is rated for 2000 hours of life and has a ripple current of 1.2A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Yageo LH450M0150BPF-3030 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 30mm |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.2A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Yageo LH450M0150BPF-3030 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.