This 30x30mm electrolytic capacitor has a capacitance of 1800uF and a DC rated voltage of 80VDC with a tolerance of 20%. It is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and an aluminum cylindrical can construction. The capacitor has a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 80VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 80VDC |
| Ripple Current | 2030mA |
| Leakage Current | 2880@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 30 X 30mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |