The MMF25SBRD2K2 is a 2.2k ohm MELF chip resistor from Yageo, featuring a tolerance of 0.1%. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 250mW. The resistor is packaged in tape and reel quantities of 3000 units. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo MMF25SBRD2K2 technical specifications.
| Package/Case | MELF |
| Length | 0.138inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 2.2kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MMF |
| Tolerance | 0.1% |