The MMP100FRF120R is a 120 ohm, 1 watt, 1% tolerance MELF chip resistor from Yageo. It operates over a temperature range of -55°C to 155°C and is available in tape and reel packaging. This RoHS compliant resistor features a maximum power dissipation of 1 watt and is part of the MMP series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | MELF |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 120R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MMP |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Compliant |