The Yageo NBQ201209T-300Y-N is an 0805 ferrite bead with a maximum impedance of 30 and a tolerance of 25%. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C. The bead has a maximum DC current rating of 0.6 and a maximum DC resistance of 0.15. It is a multi-layer type with a case size of 0805 and dimensions of 2.2mm in length, 1.45mm in depth, and 1.1mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Type | Multi-Layer |
| Impedance | 30Ohm |
| Case Size | 0805 |
| Test Frequency | 100MHz |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Tolerance | 25% |
| Height | 1.1mm |
| Product Length | 2.2mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |