Cap Aluminum Lytic 1800uF 450V 20% (51 X 130mm) Screw Terminal 6400mA 5000h 105°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1800uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Ripple Current | 6400mA |
| Leakage Current | 5@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 51 X 130mm |
| Type | Electrolytic |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |