Inductor RF Wirewound 2.2uH 10% 7.96MHz 25Q-Factor Ferrite 0.75A 1.55Ohm DCR 1008 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 0.75A |
| Max DC Resistance | 1.55Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 105MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |