This Yageo NL322522TB-180K-S is a wirewound inductor with an inductance of 18uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current of 0.12A and a maximum DC resistance of 3.3 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1210. It operates within a temperature range of -25C to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.12A |
| Max DC Resistance | 3.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 2.4mm |
| Product Depth | 2.7mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |