The NL453232B-R10M-N is a 1812 wirewound ferrite RF inductor with an inductance of 0.1uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.45A and a maximum saturation current of 0.45A. The inductor's minimum quality factor is 28 and its minimum self resonant frequency is 700MHz. It has a maximum DC resistance of 0.44 and is suitable for surface mount applications. The inductor operates over a temperature range of -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.45A |
| Maximum Saturation Current | 0.45A |
| Max DC Resistance | 0.44Ohm |
| Minimum Quality Factor | 28 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |