This 1812 ferrite wirewound inductor has a nominal inductance of 0.56uH with a tolerance of 20%. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C. The inductor's maximum DC current and saturation current are both 0.45A, with a maximum DC resistance of 0.55 ohms. The minimum quality factor is 30 and the minimum self-resonant frequency is 180MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.56uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.45A |
| Maximum Saturation Current | 0.45A |
| Max DC Resistance | 0.55Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 180MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |