The NL453232T-331K-S is a surface mount wirewound ferrite inductor with an inductance of 330 microhenries and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.085 amps and a maximum saturation current of 0.085 amps. The inductor's maximum DC resistance is 20 ohms and its minimum quality factor is 30. It has a minimum self resonant frequency of 3.5 MHz and is suitable for operating temperatures between -25 and 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 330uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.085A |
| Maximum Saturation Current | 0.085A |
| Max DC Resistance | 20Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3.5MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |