This 1812 surface mount wirewound ferrite inductor features an inductance of 0.18uH with a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.45A and a maximum DC resistance of 0.28R. The inductor's minimum quality factor is 30 and its minimum self resonant frequency is 400MHz. The inductor is rated for operation between -25°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.45A |
| Max DC Resistance | 0.28Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 400MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |