This Yageo NL453232T-R47M-N inductor features a ferrite core and wirewound technology. It has an inductance of 0.47uH with a tolerance of 20%. The inductor's maximum DC current is 0.45A and maximum DC resistance is 0.5 ohms. The minimum quality factor is 30 and minimum self resonant frequency is 220MHz. The inductor is available in a 1812 case size with dimensions of 4.8mm in length and 3.5mm in height. It operates between -25°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.45A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 220MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |