This 1812 ferrite wirewound inductor features an inductance of 180uH with a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.12A and a maximum DC resistance of 7.5 ohms. The inductor's self resonant frequency is at least 5.5MHz. Operating temperature range is from -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 180uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.12A |
| Maximum Saturation Current | 0.12A |
| Max DC Resistance | 7.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5.5MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |