This 270uH ferrite wirewound inductor features a 10% tolerance and is designed for surface mount applications. The inductor has a maximum DC current of 0.1A and a maximum saturation current of 0.1A. It also has a minimum quality factor of 20 and a minimum self resonant frequency of 4.5MHz. The inductor is rated for operation between -25°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 270uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Maximum Saturation Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 11Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4.5MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Product Depth | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |