Inductor RF Molded Wirewound 2.7uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 1.2A 0.07Ohm DCR 2220 Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.7uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Minimum Quality Factor | 10 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 37MHz |
| Case Size | 2220 |
| Product Length | 5.9mm |
| Height | 5.3mm |
| Product Depth | 5.3mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |