
This 7.5mm axial wirewound resistor has a resistance of 470 ohms with a tolerance of 5%. It can handle a maximum power dissipation of 5 watts and operates within a temperature range of -40°C to 200°C. The resistor is packaged in a through-hole configuration and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Diameter | 7.5mm |
| Body Length | 17mm |
| Package/Case | Axial |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Length | 32mm |
| Length | 0.669inch |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 470R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PNPV |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |