The RC0603FR-07127KL is a 50V 1% thick film chip resistor from Yageo, packaged in a 0603 case with SMD/SMT termination. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 155°C and a maximum power dissipation of 100mW. The resistor is RoHS compliant and lead free, with a resistance of 127kΩ. It is available in a tape and reel packaging with 5000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo RC0603FR-07127KL technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.45mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 127kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RC |
| Technology | THICK FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.8mm |
| Working Voltage | 75V |