The Yageo RC0603FR-071K69 is a 2-terminal fixed resistor with a resistance of 1.7k Ohms. It is part of the RC0603 series and is designed for operation between -55°C and 155°C. The resistor is packaged in a CHIP, HALOGEN FREE EPOXY AND ROHS COMPLIANT package type, measuring 1.6mm in length, 0.8mm in width, and 0.45mm in height.