Yageo RC0603FR-071K69L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Rectangular |
| Depth | 0.8mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1.69kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RC |
| Size Code | 0603 |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 75V |
| DC Rated Voltage | 50V |