The Yageo SMBJ20A/TR7 is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -65 degrees Celsius. It has a maximum reverse voltage of 20V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 600W. The diode is packaged in a DO-214AA package type and has a power dissipation of 5W. It is suitable for use in a variety of applications requiring transient voltage suppression.