The 5CEFA9F31C7N is a 896-pin field-programmable gate array from Altera, with a maximum operating temperature of 85°C and a supply voltage range of 1.07V to 1.13V. It has a JEDEC package code of S-PBGA-B896 and a terminal position of the bottom. The device measures 31mm in width and 31mm in length, with a pin count of 896. It features 488 inputs and 488 outputs.