
Power Relay 6VDC 7A DPDT(21.5x28x36.5)mm THT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 150mA |
| Coil Resistance | 40R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Max Current Rating | 7A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | DPDT |
| RoHS | Compliant |
