The AZ2100-1A-70D relay is a 70V DC coil voltage, SPST electromechanical relay with a maximum current rating of 40A. It features a silver and cadmium contact material and is RoHS compliant. The relay operates within a temperature range of -55°C to 100°C and has a maximum voltage rating of 300V AC and 30V DC. It is designed for through hole mounting and has a termination of PC pin.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
American Zettler AZ2100-1A-70D technical specifications.
| Coil Current | 12.73mA |
| Coil Resistance | 5.5kR |
| Coil Voltage (DC) | 70V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |