The AZ2150-1C-70D relay from American Zettler features a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum voltage rating of 30V DC and 300V AC. The relay is designed for through hole mounting and has a silver-cadmium contact material. It is RoHS compliant and has a throw configuration of SPDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
American Zettler AZ2150-1C-70D technical specifications.
| Coil Current | 12.73mA |
| Coil Resistance | 5.5kR |
| Coil Voltage (DC) | 70V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |