
The AZ2692-112-2 is a 10A SPDT relay from American Zettler with a maximum operating temperature range of -55°C to 70°C. It has a 6V coil voltage and a coil resistance of 58 ohms. The relay is rated for a maximum voltage of 150V DC and 380V AC. It is RoHS compliant and has a silver and cadmium contact material. The AZ2692-112-2 is available in a through-hole package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 103.45mA |
| Coil Resistance | 58R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 17g |
| RoHS | Compliant |