
The AZ2800-2C-120A is a DPDT electromechanical relay from American Zettler with a silver and cadmium contact material. It has a coil current of 33.3mA and a coil resistance of 830 ohms. The relay is rated for a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can withstand a maximum voltage rating of 30V DC and 600V AC. The relay is designed for flange mount and has a quick connect termination. It is RoHS compliant and has a weight of 86 grams.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ2800-2C-120A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 33.3mA |
| Coil Resistance | 830R |
| Coil Voltage (AC) | 120V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Flanges |
| Operate Time | 15ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | DPDT |
| Weight | 86g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ2800-2C-120A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.