
The AZ733-2C-5DE relay from American Zettler features a DIP package and through hole mount. It has a maximum operating temperature of 90°C and a minimum operating temperature of -40°C. The relay is rated for a maximum voltage of 150V DC and 380V AC, with a maximum current rating of 12A. It is lead free and RoHS compliant, with a silver and cadmium contact material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ733-2C-5DE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 106.38mA |
| Coil Resistance | 47R |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 12A |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 8ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Weight | 18g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ733-2C-5DE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.