
The AZ755-1C-6D is a SPDT electromechanical relay with a maximum current rating of 20A and a maximum voltage rating of 150V DC. It operates within a temperature range of -40°C to 90°C. The relay is mounted through a hole and is compliant with RoHS regulations. The coil current is 86.9mA and the coil resistance is 69 ohms. The coil voltage is 6V DC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 86.9mA |
| Coil Resistance | 69R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Max Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 380V |
| Max Voltage Rating (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
