The AZ762FV-1AB-9DF is a non-latching electromechanical relay with a single pole, single throw normally open and normally closed configuration. It has a 6-pin DIP package and is mounted through a hole. The relay's coil operates at 9V with a current of 45mA and a resistance of 200 ohms. It can switch up to 600W or 5.54kVA of power. The relay's operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO|SPST-NC |
| Contact Form | 1 Form A|1 Form B |
| DC Coil Voltage | 9V |
| Coil Current | 45mA |
| Coil Resistance | 200Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 6.3VDC |
| Minimum Dropout Voltage | >0.9VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 440V |
| Maximum DC Switching Voltage | 150V |
| Maximum Switching Current | 20A |
| Maximum Switching Power | 600W|5.54kVA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Quick Connect/PC Pin |
| Number of Terminals | 6 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 7ms |
| Package Type | DIP |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |