
This 2A relay has a 5V coil voltage and a maximum operating temperature of 90°C. It is available in a DIP package and can be mounted on a PCB or through a hole. The relay is UL approved and has a maximum voltage rating of 220V DC and 250V AC. It has a switching time of 5ms and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ822-2C-5DSE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 29.94mA |
| Coil Resistance | 167R |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 2A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Operate Time | 5ms |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| Weight | 4.5g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ822-2C-5DSE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
