
The AZ940-1A-18DSE is a power relay with a silver and cadmium contact material, rated for 10A and 150V DC, with a maximum voltage rating of 400V AC. It has a coil voltage of 18V DC and a coil resistance of 1.6kΩ. The relay has a maximum operating temperature of 90°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is compliant with RoHS regulations and has a weight of 7g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ940-1A-18DSE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 11.25mA |
| Coil Resistance | 1.6kR |
| Coil Voltage (DC) | 18V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Max Voltage Rating (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 8ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Weight | 7g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ940-1A-18DSE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.