
Power Relay 12VDC 10A SPDT(20.5x10.59x15.6)mm THT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ9402-1C-12DE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 37.5mA |
| Coil Resistance | 320R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 10A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 8ms |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 7g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ9402-1C-12DE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.