
The AZ942-1CH-6D relay from American Zettler is a SPDT electromechanical relay with a maximum current rating of 10A and a maximum voltage rating of 30V DC. It can operate within a temperature range of -40°C to 100°C. The relay has a coil resistance of 100R and a coil voltage of 6V DC. It is RoHS compliant and available in a through-hole package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 60mA |
| Coil Resistance | 100R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |