
Power Relay 6VDC 16A SPDT(22.5x16.5x16.8)mm THT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 60mA |
| Coil Resistance | 100R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
