
Electromechanical Relay 12VDC 85Ohm 40A SPST-NO Bracket Relay
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 141.17mA |
| Coil Resistance | 85R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 75V |
| Mount | Brackets |
| Operate Time | 7ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPST |
| Weight | 31g |
| RoHS | Compliant |
