
This 12V relay features a coil current of 141.17mA and a coil resistance of 85 ohms. It has a maximum operating temperature of 110°C and a minimum operating temperature of -55°C. The relay is lead free and RoHS compliant, with a termination type of quick connect. It has a throw configuration of SPDT and a weight of 31 grams.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ973-1C-12DC1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 141.17mA |
| Coil Resistance | 85R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 75V |
| Mount | Brackets |
| Operate Time | 7ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 31g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ973-1C-12DC1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.