The AZ973-1C-12DC4 is a 12V relay with a coil current of 141.17mA and a coil resistance of 85 ohms. It features a tin and silver contact material and is lead free. The relay operates within a temperature range of -55°C to 110°C and has a maximum voltage rating of 75V. It is packaged in a bracket mount configuration and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the American Zettler AZ973-1C-12DC4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 141.17mA |
| Coil Resistance | 85R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 75V |
| Mount | Brackets |
| Operate Time | 7ms |
| Packaging | Box |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 31g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for American Zettler AZ973-1C-12DC4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
