
Electromechanical Relay 24VDC 350Ohm 40(NO)/30(NC)A SPDT(26.2x26.2x35.2)mm Bracket Relay
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 68.57mA |
| Coil Resistance | 350R |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 75V |
| Mount | Brackets |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Not Compliant |