
Electromechanical Relay 6VDC 22Ohm 40(NO)/30(NC)A SPDT Bracket Relay
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 272.73mA |
| Coil Resistance | 22R |
| Coil Voltage (DC) | 6V |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 75V |
| Mount | Brackets |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |