
The Ametherm MS2220005 is a thermistor with a radial package and through hole mount. It has a current rating of 5A and a diameter of 23mm. The thermistor has a length of 38mm and a lead pitch of 7.8mm. It operates at a maximum supply voltage of 440V and has a resistance of 20 ohms with a tolerance of 25%. The device is RoHS compliant and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ametherm MS2220005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 5A |
| Diameter | 23mm |
| Dissipation Factor | 42.5% |
| Lead Diameter | 1mm |
| Lead Length | 38mm |
| Lead Pitch | 7.8mm |
| Length | 38mm |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 440V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 20R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MegaSurge™ |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 25% |
| Width | 8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Ametherm MS2220005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.