
The MS3220008 is a thermistor with a current rating of 8A and a diameter of 31mm. It has a dissipation factor of 45.5% and a lead diameter of 1mm. The thermistor is available in bulk packaging with a package quantity of 500. It has a resistance of 20R and a tolerance of 25%. The operating supply voltage is 440V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Ametherm MS3220008 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 8A |
| Diameter | 31mm |
| Dissipation Factor | 45.5% |
| Lead Diameter | 1mm |
| Lead Length | 38mm |
| Lead Pitch | 7.8mm |
| Length | 38mm |
| Operating Supply Voltage | 440V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 20R |
| Series | MegaSurge™ |
| Thickness | 8mm |
| Tolerance | 25% |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Ametherm MS3220008 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
