Thick Film Resistor Kit; Leaded Process Compatible: No; Peak Reflow Compatible (260 C): No RoHS Compliant: No
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 0805 |
| Features | Moisture Resistant |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Box |
| Series | CR0805 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Not Compliant |