
This 8-channel mechanical encoder has a nominal supply voltage of 10V and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a RoHS compliant package and is suitable for through hole, panel, and PCB mounting with brackets. The encoder is not a built-in switch and does not have a detent. It is a mechanical encoder with a vertical orientation and binary output type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EAW0J-B24-BE0128L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Detent | No |
| Encoder Type | Mechanical |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB, Brackets |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 10V |
| Number of Channels | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Binary |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ACE™ |
| Termination | PC Pin |
| Type | Mechanical |
| DC Rated Voltage | 10V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EAW0J-B24-BE0128L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
