
Mechanical Encoder Rotary Absolute Plain with Slot 0.018N.m Straight Quadrature Digital 128PPR Bracket Mount PC Pin Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EAW0J-B24-CE0128L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Detent | No |
| Encoder Type | Mechanical |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB, Brackets |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 10V |
| Number of Channels | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Binary |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Tray |
| Primary Type | ENCODER |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ACE™ |
| Termination | PC Pin |
| Type | Mechanical |
| Weight | 0.5oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EAW0J-B24-CE0128L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
