
The ECW0J-B24-BC0006L is a 2-channel mechanical encoder with a nominal supply voltage of 10V and an operating temperature range of -40°C to 85°C. It is available in a bracket mount package and can be mounted through hole, on a panel, or on a PCB. The encoder is RoHS compliant and not Reach SVHC compliant. It is a mechanical encoder of the absolute and incremental type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns ECW0J-B24-BC0006L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Detent | Yes |
| Encoder Type | Mechanical |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB, Brackets |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 10V |
| Number of Channels | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECW |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns ECW0J-B24-BC0006L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
