Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns ECW1J-B24-BC0024 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Detent | Yes |
| Encoder Type | Mechanical |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB, Brackets |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 10V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Positions | 24 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ECW |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns ECW1J-B24-BC0024 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
