
The EM14A0D-C24-L008N is a 2-channel 8-position incremental optical encoder from Bourns. It has a current rating of 25mA and operates within a temperature range of -40°C to 70°C. This encoder is available in a ROHS compliant package-6 and is suitable for use in through hole, panel, and PCB mounting applications. It is RoHS compliant and has a voltage rating of 5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EM14A0D-C24-L008N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Current Rating | 25mA |
| Detent | No |
| Encoder Type | Optical |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Positions | 8 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Packaging | Tray |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EM14 |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating | 5V |
| DC Rated Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EM14A0D-C24-L008N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.