
The EM14A1A-B24-R032N optical encoder is a dual-channel device with a built-in detent and operating supply voltage of 5V. It features a radial package with a through-hole, panel, and PCB mount option. The encoder operates within a temperature range of -40°C to 70°C and is compliant with RoHS regulations. It is available in a package quantity of 25 units, packaged in a rail/Tube format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EM14A1A-B24-R032N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | No |
| Package/Case | Radial |
| Detent | Yes |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EM14 |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EM14A1A-B24-R032N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
