
The EM14R0D-M20-L064S is a 2-channel optical encoder with an axial package and through hole mount. It operates within a temperature range of -40°C to 70°C and is powered by a DC voltage between 4.75V and 5.25V. This encoder is RoHS compliant and features a quadrature, incremental output type. It is available in rail/Tube packaging and is suitable for use in various applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns EM14R0D-M20-L064S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Built in Switch | Yes |
| Package/Case | Axial |
| Detent | No |
| Encoder Type | Optical |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.25V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB |
| Number of Channels | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature, Incremental |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EM14 |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns EM14R0D-M20-L064S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
